top of page

Karbon Nötr Lojistik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

23 Eylül 2022

Lojistik şirketleri daha yeşil bir geleceğe öncülük edebilir. Bunu nasıl gerçeğe dönüştüreceğimiz aşağıda açıklanmıştır.

İçindekiler

 

Çoğu işletme sahibi sürekli olarak iki sorunla karşı karşıya kalır: 

  • kısa vadede nasıl daha hızlı büyüyebiliriz?

  • işimizin gelecekte de uzun süre çalışmaya devam etmesini nasıl sağlayabiliriz?

 

Şirketlerin ikinci soruyu yanıtlaması için tedarik zincirlerinin çevresel etkilerini

anlamaları çok önemlidir. Sonuçta tedarik zincirleri, şirketlerin çevresel etkilerinin %90'ından sorumludur . 

Peki lojistik, karbon nötr bir geleceğe nasıl uyuyor ve çıkarları neler? Sektörün genel görünümünü ve RDL Lojistik'in nasıl örnek olmaya çalıştığını keşfetmek için okumaya devam edin.

Karbon nötr ve net sıfır nakliye

 

Atmosfere salınan karbon emisyonlarındaki artışın başlıca nedenlerinden biri, basit ve basit bir şekilde küresel ulaşım ve nakliyedir. Bu gerçeğe rağmen, küresel nakliye ve bununla ilgili emisyonlar bir gecede yok olmayacak. 

 

Bu nedenle birçok firma karbon nötr olmayı hedefliyor . Bu, emisyonlarının etkisini tamamen dengelemek için akredite programlar aracılığıyla karbon denkleştirmeleri satın aldıkları anlamına gelir.

Peki, pratikte karbon denkleştirme nasıl görünüyor? Birkaç adım içerir. 

  • Bir seyahat planı, nakliye veya artan karbon emisyonlarına katkıda bulunan herhangi bir eylem gerçekleşir

  • İşletme, teslimatlarının veya sevkiyatlarının toplam emisyonlarını hesaplar

  • Akredite bir karbon dengeleme ortağının yardımıyla, parayı iklim değişikliğiyle mücadele eden önlemlere yeniden yatırıyorlar. 

 

Bazı popüler karbon dengeleme programları arasında Native Energy, 3Degrees, Sustainable Travel International, Terrapass, Myclimate ve Carbon Checkout yer alır. 

Karbon nötr, sürdürülebilirlik sohbetindeki başka bir popüler terimden farklıdır: Net sıfır , Dengelemeleri kullanmak yerine, net sıfır, emisyonları gerçekten mümkün olan en düşük miktara indirmeyi içerir. 

Geri dönüşüme ve çevre dostu ulaşıma kadar bireysel düzeyde emisyonları azaltmak, şirketlerin hemen yapmaya başlayabileceği bir şeydir. Ancak tam net sıfır durumuna ulaşmak ciddi ve uzun vadeli bir çabadır.  Dünya Kaynakları Enstitüsü'nün tahminleri , net sıfıra ulaşmak için çoğu şirketin 2050'ye kadar karbondioksit emisyonlarını %90 oranında azaltmasını gerektireceğini gösteriyor. rüzgar, güneş, jeotermal ve nükleer gibi). 

Karbon nötr neden önemlidir - özellikle lojistik için

Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) göre , dünya çapında deniz taşımacılığı bugün tüm sera gazı emisyonlarının yaklaşık %3'ünü oluşturuyor. Sadece gemiler, her yıl atmosfere yaklaşık 1 milyar metrik ton karbondioksit salmaktadır. Küresel ticaret genişlemeye devam ederken, şirketlerin karbon nötr olmak için attığı adımlar daha da önemli hale gelecek.

Ancak çevre dostu olmanın başka bir yönü daha var: Müşterilerin şirketinizi nasıl algıladıkları üzerinde çarpıcı bir etkisi var. Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan bir rapora göre , tüketicilerin %85'inin sürdürülebilirlik konusunda üne sahip bir şirketten satın alma olasılığı daha yüksektir.

Bu eşsiz bir fırsat anlamına gelir. Unilever'in araştırması, güçlü bir sosyal veya çevresel amaca hizmet etmeye kararlı olan Sürdürülebilir Yaşam markalarının, bu konularda harekete geçmeyenlere göre %50'den fazla daha hızlı büyüdüğünü ortaya koydu.

Daha sağlıklı bir çevre, daha mutlu müşteriler ve daha hızlı büyüme, karbon nötr lojistiğin her zamankinden daha önemli olmasının nedenlerinden sadece birkaçı.

Büyük iş ve çevre

Büyük işletmelerin sürdürülebilirliği pazarlama planlarının bir parçası haline getirdikleri bir sır değil.  Yahoo Finance'e göre Amazon, Apple, Ford, Microsoft ve Starbucks karbon nötr olma sözü verdi.

Peki bu vaatlerin gerçekte ne anlama geldiğini nasıl anlayabilirsiniz?

Desteklemeden çevre dostu değerlerinin reklamını yapan şirketlere yönelik pek çok eleştiri yapıldı (yaygın olarak yeşil yıkama olarak bilinen bir uygulama ). Rehin vermek bir şeydir, ancak sorumlu kalmak başka bir şeydir. Yine de, gidişat değişiyor ve şimdiden karbon nötr statüsüne ulaşmanın sadece zoraki bir vizyon olmadığını gösteren şirket örnekleri var. 

General Motors , pille çalışan elektrikli araçlara geçiş yaparak ve karbon dengelemeye katılırken ABD'deki operasyonları için yenilenebilir enerji tedarik ederek bilime dayalı bir yaklaşım benimsiyor . Diğer bir örnek ise Kuzey Amerika'nın en büyük yedinci havayolu şirketi olan Jet Blue'dur. 2020'de iç hat uçuşlarında karbon nötrlüğe ulaşmak için yaptıkları ofset yatırımlarının sonuçlarını açıkladılar .

Diğer birçok şirkette olduğu gibi, vizyonlarında belirtilen yönergeleri karşılamak için ne düzeyde eylemde bulunacaklarını yalnızca zaman gösterecek.

İLGİLİ:  Çok Kanallı Gönderim Müşterilere Ulaşmanıza Neden Yardımcı Olur?

RDL Lojistik, karbon nötr olmak için nasıl çalışıyor?

RDL Lojistik, işinizin hem gelecekteki başarısına ve sürdürülebilirliğine hem de hepimizin paylaştığı çevreye odaklanır. 

Örnek teşkil etmeyi ve Birleşmiş Milletler 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi'ne (SKH) benzer küresel girişimlere bağlı ilkeleri desteklemeyi planlıyoruz . Bunlar, sürdürülebilir tüketim ve üretim modellerini teşvik etmeyi ve iklim değişikliği ve etkileriyle mücadele etmek için acil eylemde bulunmayı içerir.

Bu nedenle, emisyonlarımızı hesaplamak ve en yüksek oldukları yerleri belirlemek için çalışıyoruz. Ardından, karbon nötr hale gelmek için yeniden ağaçlandırmadan iklim eğitimine kadar toplum odaklı programlara etkimizin dolar miktarını yeniden yatıracağız. 

bottom of page